Leasing z formalnej strony

Przedsiębiorcy zastanawiający się nad wzięciem samochodu w leasing przeważnie na początku wiedzą jedynie, że jest to bardzo atrakcyjna forma finansowania. Niestety, wiedza ta zwykle nie wystarcza do tego, aby kwestie formalne załatwiać szybko i bez niepotrzebnego stresu. Czas więc przedstawić kilka wskazówek sprawiających, że realizacja tego zadania stanie się znacznie łatwiejsza.

Leasing z formalnej strony

Jakie dokumenty przygotować?

Każdy podmiot oferujący leasing samochodowy może posiadać własne wytyczne odnoszące się do dokumentacji wymaganej od przedsiębiorcy. Co do zasady jednak praktykowana jest procedura uproszczona. Klient, który stara się o leasing powinien przygotować tak zwane dane rejestrowe, niezbędne są przy tym również dowody osobiste tych osób, które będą reprezentować interesy firmy podczas negocjowania warunków umowy.

Niestety, zastosowanie procedury uproszczonej nie zawsze jest możliwe, ograniczeniem może być bowiem choćby sytuacja, w której mamy do czynienia z pojazdem o dość dużej wartości. W takim przypadku zaleca się przygotowanie dokumentów informujących zarówno o dochodzie, jak i przychodzie firmy w danym roku podatkowym. Leasingodawcę może też interesować bieżący okres rozliczeniowy. Oczywiście, w takim przypadku firma jest proszona z pewnym wyprzedzeniem o uzupełnienie dokumentacji.

Kiedy można liczyć na leasing?

Leasing samochodu nadal nie jest rozwiązaniem, z którego może skorzystać każda firma, choć podmioty, które zajmują się jego przyznawaniem charakteryzuje współcześnie duży poziom elastyczności. Co do zasady, firma starająca się o taką formę wsparcia powinna być podmiotem obecnym na rynku od przynajmniej sześciu miesięcy. Oczywiście, można spodziewać się jeszcze bardziej liberalnych przepisów, choć nowe firmy muszą liczyć się z tym, że ich umowa będzie bardziej restrykcyjna niż ta, którą leasingodawca podpisuje z podmiotami o większym doświadczeniu rynkowym. Nie wolno też zapominać o tym, że leasing jest możliwy jedynie po weryfikacji wnioskodawcy w bazach dłużników oraz w BIK.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz